sobota, 23 listopada 2013

Historia ubezpieczeń w Polsce

Początki biznesu ubezpieczeniowego w Polsce sięgają XIX wieku...

...niestety w tamtych czasach kraj były zajęty przez: Rosję, Austro - Węgry i Prusy.

 Pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe tzw. socjety, czyli towarzystwa ogniowe rozwijały się na terenie Prus. Pruski król - Fryderyk Wilhelm - w 1803 roku stworzył Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. Pierwsze towarzystwa ogniowe działały jak zakłady ubezpieczeń wzajemnych. Posiadanie polisy chroniącej budynek przed pożarem było obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców miast.
Kres Prus po wojnach z napoleońską Francją był również kresem pierwszy ubezpieczeń. W nowo powstałym Księstwie Warszawskim zaczęły działać Towarzystwa Ogniowe dla Miast i Wsi. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się zróżnicowane polisy oraz ceny.

Początki ubezpieczeń na życie

Pierwszą instytucją w Polsce sprzedającą ubezpieczenia na życie był Poznański Prowincjonalny Zakład Ubezpieczeń na Życie. Pierwszym ważnym przełomem był dekret określający ramy prawne działalności ubezpieczeniowej wydany przez Józefa Piłsudskiego w 1919 roku.
Wybuch wojny spowodował załamanie się rynku ubezpieczeń. Władze nazistowskie zlikwidowały wszystkie towarzystwa oprócz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych i Warty. Na terenie zajętym przez ZSRR całkowicie zlikwidowano ubezpieczenia. W czasie okupacji ubezpieczyciele nieustannie podliczali straty wojenne. Chętnie - w przeciwieństwie do czasów teraźniejszych - wypłacali odszkodowania. Spowodowane było to chęcią niedopuszczenia do przejęcia pieniędzy przeznaczonych na odszkodowania przez okupanta.

Ubezpieczenia a socjalizm 

Ówczesne władze w dwóch dekretach całkowicie zlikwidowały odradzającą się prywatna inicjatywę ubezpieczeniową. Wprowadzono państwowe ubezpieczenia, w których każdy rolnik musiał ubezpieczyć swoje ziemie od gradobicia i pożaru. Wtedy także wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenia OC i NWW dla kierowców.

Początki wolnego rynku ubezpieczeniowego 

Początkiem kapitalistycznego rynku ubezpieczeniowego była ustawa działalności ubezpieczeniowej z 1991 roku. To ona spowodowała powrót zagranicznych towarzystw na rynek polski.

MW




czwartek, 21 listopada 2013

czym jest ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest państwową instytucją realizującą zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce. ZUS został utworzony w 1934 roku w 1955 zlikwidowany wykonywanie ubezpieczeń społecznych zostało przekazane związkom zawodowym, 5 lat później przywrócony do działalności. Krytykowany jest przez koszt utrzymania i nieefektywne wydatkowanie. W 2009 Państwowa Inspekcja Pracy zarzuciła jednemu z oddziałów ZUS naruszenie praw pracowniczych przez niewłaściwe rozliczenie nadgodzin.




Do najważniejszych zadań ZUS należą:

  • realizacja przepisów o ubezpieczeniach społecznych
  • dochodzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w drodze egzekucji administracyjnej i sądowe
  • dysponowanie środkami finansowymi FUS
  • realizacja porozumień między narodowych w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

Stawki składek ubezpieczeniowych:

  • Ubezpieczenia emerytalne 19,52% (płatnik i ubezpieczony opłacają po połowie),
  • Ubezpieczenia rentowe 8% (płatnik 6,5%, ubezpieczony płaci 1,5%),
  • Ubezpieczenia chorobowe 2,45% (opłacane przez ubezpieczonego),
  • Ubezpieczenia wypadkowe 0,40% do 8,12% (w całości opłacana przez płatnika). 
KK

poniedziałek, 18 listopada 2013

Co to jest KRUS ?

Czym jest KRUS oraz czym się zajmuje?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), podobnie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zajmuje się realizacją przepisów o ubezpieczeniach społecznych. KRUS jest instytucją państwową, która odpowiada za ubezpieczenia rolników.

Aby ta instytucja dotyczyła nas musimy zamieszkiwać oraz prowadzić działalność rolniczą w gospodarstwie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ta działalność musi być prowadzona osobiście i na własny koszt.
Możemy również przeznaczyć własne grunty gospodarstwa to zalesienia.

KRUS zajmuje się obsługą rolników w sprawach ubezpieczeniowych, czyli:

  • opłacaniem składek
  • przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń pieniężnych
  • ostrzeganiem o zagrożeniach w gospodarstwie rolnym
  • wypłacaniem świadczeń kombatanckich inwalidom wojennym
  • ubezpieczeniem zdrowotnym rolników
  • wypłacaniem rent

Ubezpieczenie obejmuje rolników oraz pracujących z nimi domowników, którzy posiadają obywatelstwo polskie, wizę lub należą do państw UE.



MM