piątek, 15 listopada 2013

kruczki, haczyki i inne rzeczy, na które musimy zwracać uwagę

Przy ubezpieczaniu naszego domu, musimy zwrócić uwagę na warunki umowy:Nasze ubezpieczenie zazwyczaj chroni nas od pożaru, zalania lub innych zdarzeń losowych.Jednak trzeba uważać na tak zwane kruczki w umowie, na które często nie zwracamy uwagi.

Jeśli chodzi o zalanie, musimy dokładnie sprawdzić, czy ubezpieczyciel uwzględnia:
  • cofanie się ścieków
  • szkody wywołane przez osoby trzecie
  • przypadkowe pozostawienie otwartych kranów
  • wypływ wody na wskutek awarii sieci wodociągowej, urządzeń AGD lub innych instalacji

Jeśli chodzi o pożar, należy upewnić się, czy jesteśmy ubezpieczeni również od sadzy oraz dymu. Ubezpieczyciel nie zawsze wlicza te ryzyka do pakietu.
Kolejnym problemem jest powódź, ubezpieczyciel rzadko włącza to ryzyko do pakietu standardowego.Podobnie jest jeśli chodzi o uderzenie pioruna, nasz dom jest ubezpieczony wyłącznie kiedy piorun trafi bezpośrednio w nasz dom. Jeśli burza była niedaleko, a nam spalił się komputer, ubezpieczyciel nie uwzględni tego. W takim przypadku powinniśmy ubezpieczyć się na ryzyko przepięcia.
Należy pamiętać o tym, aby:
  • zachować wszystkie ważne rachunki i dokumentacje dotyczące naszego majątku
  • stan techniczny naszego sprzętu (okna, drzwi, dach) był w dobrym stanie


MM

KNF, czy chronią klientów towarzystw ubezpieczeniowych

Jest to post uzupełniający poprzedni post - 

Komisja Nadzoru Finansowego nadzoruje rynek finansowy, ubezpieczeniami, bankami oraz instytucjami pieniądza elektrycznego. W jaki sposób KNF chroni klientów:
  • poprawia działania funkcjonowania rynku finansowego,
  • podejmuje działania mające na celu rozwój rynku finansowego i konkurencji,
  • prowadzi działania mające na celu edukować i informować zakres funkcjonowania rynku finansowego,
  • tworzy projekty aktów prawnych mające na celu poprawić działanie rynku finansowego,
  • prowadzi działania, mające na celu stabilizacyjne rynek ubezpieczeniowy,
  • w przypadku, gdy dane towarzystwo upada jego byli klienci nie tracą ubezpieczenia, tj. w przypadku gdy mieliśmy wypadek, nasze leczenie będzie odpowiednio pokryte finansowo ze składek jakie każde  (legalnie istniejące) towarzystwo musi płacić,
  • Instytucją zajmującą się rozwiązywaniem konfliktów jest Sąd Polubowny. Sąd oprócz rozstrzygania sporów może również pełnić funkcje mediatora. Postępowanie mediacyjne jest możliwe tylko wtedy, gdy obie strony muszą wyrazić na to zgodę,
  • wykonywanie innych zadań określanych ustawami.

Bezpośredni nadzór nad KNF należy do Rady Ministrów.

MB

wtorek, 12 listopada 2013

kolejna odsłona rozmów z ekspertem

Dziś przedstawiamy Wam odsłonę kolejnej rozmowy, jaką przeprowadził Jakub wraz z Panem Pawłem. Porozmawiamy o ubezpieczeniu "Na życie"
Enjoy!

Jakub: Na rynku ubezpieczeniowym mamy wysyp ubezpieczeń "na życie". Jak wybrać to najlepsze?


Pan Paweł: Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie czemu ma służyć takie ubezpieczenie, jakie mamy wobec niego oczekiwania i jakimi motywami się kierujemy. Częstą przyczyną ubezpieczenia się, jest chęć uzyskania wsparcia finansowego, w razie konieczności leczenia szpitalnego, wynikającego z korzystania z usług niepublicznej służby zdrowia, stosowania nowoczesnych metod leczenia i procedur medycznych oraz niestandardowych terapii, za które NFZ nie zapłaci, a brak takiego ubezpieczenia pozbawi nas możliwości powrotu do zdrowia i często może stać się dla nas wyrokiem. Dobre ubezpieczenie szpitalne powinno również zapewniać rekompensatę utraconych dochodów podczas przebywania w szpitalu i na zwolnieniu lekarskim, powinno rekompensować wydatki poniesione na leczenie, jak i również konieczną dalszą rehabilitację. W razie zdiagnozowania ciężkiej choroby takiej jak nowotwór złośliwy, wylew, śpiączka, zawał serca, przeszczepy narządów czy udar mózgu, powinniśmy liczyć na natychmiastowe opłacenie wysokich kosztów takiego leczenia i wykwalifikowanej pomocy medycznej.


Jakub: Czyli sugeruje Pan, zwracać uwagę przede wszystkim na opcję leczenia szpitalnego?

Pan Paweł: Tak, ale to nie wszystko. Dobre ubezpieczenie powinno nas zabezpieczać również od skutków nieprzewidzianych zdarzeń losowych jakimi są nieszczęśliwe wypadki. Nowoczesne ubezpieczenia wypadkowe zapewniają wsparcie finansowe w razie wystąpienia najrozmaitszych skutków nieszczęśliwych wypadków i to właśnie dzięki nim, prostszym i bardziej dostępnym stanie się opłacenie kosztów opieki medycznej i pielęgniarskiej, a także rehabilitacji, jak również dostosowania mieszkania czy domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W  najgorszych wypadkach do zakupu sprzętu medycznego. Za każdy procent uszczerbku na zdrowiu, powinniśmy uzyskać określoną i uzgodnioną wcześniej kwotę pieniężną.

Jakub: No dobrze. Leczenie szpitalne, nieszczęśliwe wypadki. Co jeszcze, powinno zwrócić naszą uwagę?


Pan Paweł: W razie utraty zdolności zarobkowej, naszą uwagę powinno zwrócić ubezpieczenie niezdolności do pracy spowodowane zarówno ciężką chorobą jak również wypadkiem. Takie ubezpieczenie powinno zapewnić nam środki finansowe, które zapobiegną drastycznemu obniżeniu się standardu życia, oraz które będzie można przeznaczyć na leczenie i rehabilitację. Nie sposób nie wspomnieć również o opcji ubezpieczenia składki za ubezpieczenie w razie niezdolności do pracy. Bo wyobraźmy sobie, że staliśmy się niezdolni do pracy i nie mamy za co opłacać składki za ubezpieczenie, a przecież może nam się przytrafić choroba czy wypadek. Wówczas zadziała ubezpieczenie składki, a firma ubezpieczeniowa przejmie za nas obowiązek opłacania tej składki. Niektóre firmy przejmują taki obowiązek na całe dalsze życie ubezpieczonego. Jest ono jednak dostępne jedynie dla mniej ryzykownych zawodów.


Jakub: Przypuścimy, że Kowalski wpłaca miesięcznie 100 zł na konto firmy. Co dzieje się z tymi pieniędzmi?

Pan Paweł: Firmy oczywiście pobierają różnego rodzaju opłaty, związane z administracją i zarządzaniem konta ubezpieczonego. Ze składek ubezpieczeniowych wypłacane są oczywiście odszkodowania. Jeżeli jednak przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat Kowalskiemu nie przydarzy się wypadek, nie będzie korzystał z opieki szpitalnej i nie zapadnie na ciężką chorobę to na koncie jego polisy powinna pojawić się określona kwota pieniędzy, którą będzie mógł zadysponować w dowolny dla siebie sposób.

Jakub: Jakiego rzędu mogą być te kwoty?

Pan Paweł: W zależności od wysokości składki wybranych opcji oraz funduszy kapitałowych zgromadzone oszczędności mogą sięgać od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, przy założeniu corocznych wzrostów wartości jednostek tych funduszy. Już od kilku lat najbardziej przewidujący Kowalscy korzystają z dobrodziejstw ubezpieczeń życiowych, które z jednej strony dają komfort i poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej strony jeśli nic się nie wydarzyło to i tak uzyskali zwrot kosztów poniesionych na składkę ubezpieczeniową i nie rzadko uzyskali o wiele wyższe oprocentowanie niż na najlepszych lokatach bankowych.

Jakub: Dziękuję za treściwą rozmowę.

To tyle na dziś. Zapraszamy już wkrótce na kolejną odsłonę rozmów Jakuba z Panem Pawłem.

JM