poniedziałek, 28 października 2013

Polak ubezpieczony po zęby

Polskie prawo reguluje 156(!) przymusowych i obowiązkowych ubezpieczeń. 

W aktach prawnych dotyczących ubezpieczeń panuje niesamowity chaos. Ekspertom z Polskiej Izby Ubezpieczeń przekopanie się przez sterty ustaw i ustalenie listy obowiązkowych ubezpieczeń zajęło aż trzy miesiące. Stworzenie raportu wymagało analizy 2000 aktów prawnych. Autorzy raportu podkreślają, że Polska jest w absolutnej czołówce państw europejskich pod względem ilości obowiązkowych ubezpieczeń.
Większość osób z ubezpieczeniem obowiązkowym kojarzy ubezpieczenie OC. Tymczasem okazuje się że prawie 160 rodzajów działalności opiera się na ubezpieczeniach i bez nich nie mogłaby być wykonywana.
Obowiązek posiadania ubezpieczenia najczęściej dotyczy odpowiedzialności cywilnej. Wedle praktykowanych w wielu krajach zasad, obowiązek ubezpieczenia powinno się tworzyć tam, gdzie:
  • mamy do czynienia z zawodem zaufania publicznego np. lekarz, notariusz, księgowy.
  • zdarzenie powoduje ciężkie, nie mierzalne i nie odwracalne szkody np. szkody na zdrowiu w wyniku błędu lekarza.
Nie w każdej działalności polisa ubezpieczeniowa jest najlepszym zabezpieczeniem. Liczba dodatkowych obowiązkowych ubezpieczeń ciągle rośnie ponieważ nie są one kontrolowane żadną ustawą legislacyjną . Powszechne wśród ekspertów z zakresu prawa ubezpieczeniowego jest dziś przekonanie, że obowiązkowych ubezpieczeń w Polsce jest zdecydowanie za dużo.


MW


inspiracja..

Do stworzenia bloga o ubezpieczeniach zainspirował nas lekcja przedsiębiorczości na temat Historii ubezpieczeń w Polsce. Zaciekawił nas ten wątek polskiej historii, który nie wątpliwe ma wpływ na dzisiejszą sytuacje ubezpieczeń w naszym kraju. Historia ubezpieczeń w RP rozpoczęła się miedzy XVI, a XVII wiekiem. Były to tzw. porządki ogniowe, które stanowiły pomoc sąsiedzką. Z tego powodu powstały kasy ogniowe - ówczesne towarzystwa ubezpieczeniowe (w dużym uproszczeniu). Opierały się one na składce pobieranej z góry, których celem była pomoc pogorzelcom. Najbardziej znane kasy miast w Polsce były w Poznaniu, Lesznie, Wronkach. Pierwsze zakłady ubezpieczeń powstały na przełomie XVIII i XIX, głownie w zaborze Pruskim. Nasza ciekawość do historii naszego kraju, pozwoliła nam na stworzenie tego blogu na cele konkursu.




DobraEkipa



niedziela, 27 października 2013

ubezpieczenie telefonu

Pewnie nie raz słyszeliście, że komuś zgubił się telefon, bądź został on uszkodzony. Według statystyk w 2012 roku Polacy zgłosili ponad  26 tysięcy kradzieży telefonów komórkowych. Nasi operatorzy próbują dogodzić nam jak tylko można i oferują nam ubezpieczenia telefonów, jednak należy uważać na regulamin oferty, gdyż może on kryć "kruczki".
Oferty operatorów w dużym stopniu pokrywają się, lecz należy dokładnie się im przyjrzeć. Należy pamiętać, aby nie podpisywać żadnej umowy, jeśli jej treść nie jest dla nas jasna.


Standardowe ubezpieczenia telefonu kosztują ok. 7-10 zł oraz obejmują:
  • wymianę telefonu w przypadku rabunku lub kradzieży z włamaniem
  • pokrycie kosztów użycia telefonu przez złodzieja do ok. 4 tysięcy złotych ( ubezpieczyciel pokryje koszty tych rozmów, które złodziej wykonał dwanaście godzin przed zgłoszeniem straty)
  • naprawę uszkodzeń mechanicznych
Należy pamiętać, że to ubezpieczenie nie obejmuje kradzieży kieszonkowej. Ubezpiecza od tego dopiero droższy wariant który kosztuje od 20 do 35 zł. 




         



MM

ubezpieczenie roweru i rowerzysty...

Coraz częściej można się spotkać z ubezpieczeniem roweru. Nie jest ono obowiązkowe ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zapaleńców, których rowery stanowią dużą wartość. Warto pomyśleć o takiej inwestycji bo co w przypadku gdy ukradną nam rower...Kilka towarzystw wprowadziło w swoją gamę taki rodzaj ubezpieczeń i są one bardzo opłacalne. Jednak by miało to sens (w przypadku ubezpieczenia od kradzieży) rower np. musi być trzymany w zamkniętym pomieszczeniu (garaż, pokój). Jest to ciekawa opcja, ponieważ coraz częściej spotykam się z przypadkami kradzieży kosztownych rowerów. Ponadto możemy ubezpieczyć bagaż rowerowy. Jeśli chodzi o rowerzystów personalnie, możemy wykupić ubezpieczenie OC i NNW.



JM