sobota, 5 października 2013

nieprzypadkowe wypadki.

Jak się okazuje, niektórzy ludzie są bardziej narażeni na doznanie wypadku niż pozostali. 


   Naukowcy obliczyli, że w przypadku jednej na każde 29 osób, ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia jest o 50% większe niż dla pozostałych. Na wyciągnięcie takich wniosków pozwoliło przeanalizowanie wypadków z udziałem ponad 147 tysięcy osób w 15 różnych krajach.
   Ellen Visser, psychiatra z Uniwersytetu Ośrodka Medycznego Groningen w Holandii mówi, że podczas badań udało się zidentyfikować ludzi, o cechach osobowości sprzyjających wpadaniu w tarapaty. Ponadto, naukowcy z Manchester University odkryli, że również ludzie niezbyt sympatyczni, są bardziej narażeni na nieoczekiwane zdarzenia. Co ciekawe, dotyczy to również osób bardzo otwartych.
   Coraz bardziej siedzący tryb życia, dramatycznie odbija się na koordynacji ruchów. Kiedyś dzieciaki biegały po dworze, a dziś tylko zginają kciuki - mówi Madeleine Portwood, psycholog. Skutki widać wszędzie, m. in. odbija się to sprawności i refleksie jaki tracimy nie uprawiając sportów.
   Konkluzja ? By zmniejszyć ryzyko, narażenia się na wypadek, możemy uprawiać sporty, poprawią naszą sprawność fizyczną oraz refleks, które są niezbędne do szybkiego reagowania, na nieprzewidziane sytuacje mające miejsce wokół nas.

JM

czwartek, 3 października 2013

5 mitów na temat samochodowego OC

OC to najbardziej popularne ubezpieczenie w Polsce. Według danych ubezpieczycieli płaci za nie około 24 miliony posiadaczy samochodów, lecz wciąż istnieją właściciele aut, którzy omijają ten przepis. Nie widzą sensu ubezpieczania swoich pojazdów lub stawki za OC są zbyt wysokie. Przedstawiamy 5 popularnych mity na temat OC.


Pierwszy mit to stwierdzenie, że nasza polisa wygasa jeżeli nie zdażylismy zapłacić składki na kolejny rok. OC zawsze przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Jednak nie zawsze jest to prawda. Nasza polisa nie przedłuży się gdy:
  • kupiliśmy używane auto możemy korzystać z polisy byłego właściciela tylko do końca terminu jej ważności.
  • składkę za nasze ubezpieczenie spłacaliśmy w ratach i nie spłaciliśmy całości sumy.

Mit numer dwa. "Za jazdę bez OC nasze auto zostanie odholowane na nasz koszt." Od czterech lat to prawo nie obowiązuje. Nie oznacza to jednak, że nie zostaniemy  ukarani jeżeli faktycznie nie będziemy mieli OC, właściciel, może otrzymać karę nawet kilka tysięcy złoty nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 



Mit trzeci. ,,Gdy spowodujemy wypadek, nieubezpieczonym pojazdem, to płacimy odszkodowanie z poprzednim właścicielem(który nie ubezpieczył auta)." Środki należne poszkodowanemu wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, lecz po czasie, wystąpi do POSIADACZA pojazdu o zwrot kosztów

Mit czwarty. ,,Jeżeli masz stare auto nie musisz płacić OC." Obowiązujące przepisy nakładają na właściciela pojazdu konieczność posiadania aktualnego OC, tak długo, jak pojazd jest zarejestrowany - nawet gdy stoi cały czas w garażu i nie jest w stanie się poruszać po drodze.

Mit piąty. ,,Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów to kolejny podatek, który nabija kasę ubezpieczycielom.'' OC to nie podatek, lecz umowa która ma stać się ochroną domowego budżetu na wypadek ''czegoś''.  Gdyby nie było tego obowiązku ubezpieczania kierowcy musieliby płacić sami należne środki,a poszkodowani musieliby dochodzić ich wypłaty.



DobraEkipa