sobota, 12 października 2013

jak postępować podczas kolizji z obcokrajowcem?


Co powinniśmy zrobić? Jakie oświadczenie należy spisać z obcokrajowcem? Jak postępować jeżeli bariera językowa uniemożliwia nam porozumienie się? Tego wszystkiego dowiecie się w tym poście!

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy - pod warunkiem, że sprawcą kolizji jest obcokrajowiec - jest wykonanie tych samych czynności jak w przypadku stłuczki z samochodem z Polski. Najlepiej zaraz po wypadku spisać:

  • numer rejestracyjny pojazdu sprawcy,
  • markę i model samochodu,
  • kraj pochodzenia kierowcy,
  • numer polisy (jeśli mamy taką możliwość)

Jeśli będziemy mieć problemy z uzyskaniem tych informacji od obcokrajowca powinniśmy od razy wezwać policję.




Jeżeli nie mamy większych problemów z dogadaniem się ze sprawcą, spisujemy oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Wzór takiego oświadczenie możemy wydrukować ze strony Polskiej Izby Ubezpieczeń. Następnie powinniśmy sprawdzić, który z ubezpieczycieli działających na polskim rynku jest przedstawicielem zagranicznego towarzystwa. Gdy już to ustalimy postępowanie wygląda jak w przypadku normalnej szkody. W przypadku likwidacji szkody przez korespondenta, odszkodowanie wypłaca korespondent, a następnie rozlicza się z towarzystwem zagranicznym, z którym ma podpisaną umowę. Nie musimy też martwić się wysyłaniem żadnych dokumentów za granicę, bo wszystkim zajmuje się polska strona. 

Jeśli nie uda nam się ustalenie takiego przedstawiciela, wtedy sprawę przejmuje firma pełniąca funkcję agenta Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W Polsce jest to PZU i Warta.
W przypadku, gdy nie możemy poradzić sobie z barierą językową, ponieważ mieliśmy wypadek z kierowcą z Bliskiego lub Dalekiego Wschodu. Kierowca z zagranicy nie posiada odpowiednich dokumentów lub zachowuje się agresywnie, wtedy należy dzwonić na policję. 



MW


sport, wypadek - co wtedy ?

      Jednym z najciekawszych form ubezpieczeń jest ubezpieczenie dla sportowców. Jest to ubezpieczenie kierowane do osób które prowadzą działalność sportowo - rekreacyjną, m.in. do trenerów, instruktorów jak i do samych sportowców. W Polsce tego typu ubezpieczenie to rzadkość, dlatego różne związki sportowe, ubezpieczają swoich zawodników za granicą (taką sytuacje miał między innymi Marcin Gortat, polak grając w Amerykańskiej lidze NBA).



   W przypadku nieszczęśliwej kontuzji wywołanej w trakcie zawodów czy również w trakcie treningu, sportowcy korzystają z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Często zdarza się tak że towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą indywidualne oferty dla osób związanych ze sportem, z racji iż sportowcy chcą ubezpieczać się tak, by w razie wypadku otrzymać jak najwyższe kwoty.

 Istnieje również drugi typ ubezpieczania dla sportowców jest to ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej). Na ochronę mogą liczyć też organizacje sportowe oraz podmioty prowadzące działalność sportowo - rekreacyjną. Ubezpieczenie może stanowić rekompensatę, w wyniku poniesionej komuś krzywdy w związku z wykonywaną działalnością lub posiadanym mieniem.

     Często zdarza się tak, że firmy ubezpieczeniowe, stają się również sponsorami sportowców. Jest to korzystne dla obu stron, gdyż sportowcy otrzymują, kompletny pakiet ubezpieczeń, zaś towarzystwa - nową twarz firmy oraz umacniają się na rynku. 

  W wyniku wypadku sportowcy tracą możliwość startowania w zawodach, co prowadzi w konsekwencji do utraty dochodów. Dlatego większość z nich posiada polisy, by móc przeczekać okres ciężkiej rehabilitacji i wrócić do treningów.


MB

niedziela, 6 października 2013

wypadki poza granicami kraju

Przed wyjazdem na urlop za granice nie powinniśmy się zastanawiać czy wykupić ubezpieczenie tylko jakie wybrać tak by spełniało nasze oczekiwania.


Nikt z nas nie chce by podczas wymarzonego odpoczynku przydarzyła się nam jakaś niefortunna okoliczność np. złamanie ręki które może nas sporo kosztować i pozostawić niemiłe wspomnienia. Ceny są bardzo zróżnicowane na Słowacji zapłacimy za hospitalizacje od 50-200 euro, ale już w Austrii cena wynosi 100-3500 euro wiec ważne jest aby zadbać o siebie i swój portfel. Jeśli wybieramy się na wakacje to musimy wiedzieć, że otrzymujemy polisę tylko w podstawowym zakresie która nie będzie spełniała wszystkich naszych wymogów więc powinniśmy poświęcić trochę czasu na znalezienie czegoś odpowiedniejszego.
Ważną rzeczą jest też nie wybranie złego które kompletnie nam się nie przyda i tylko uszczupli nasze kieszenie aktualnie rynek jest pełen różnych ofert które kuszą nas swoimi usługami i ceną.

Na co zwracać uwagę:
  • w jakim stopniu ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia za granicą?
  • czy otrzymam pomoc prawną w razie problemów z prawem?
  • czy w razie dłuższej hospitalizacji ubezpieczenie pokryje koszty pobytu mojej rodziny?
  • oraz czy spełnia inne nasze wymogi.


KK